4 powody, dla których pracownicy nie znoszą wyjazdów integracyjnych (i jak im zaradzić?)

Data wpisu: 08.10.2018

Większości z nas wyjazd integracyjny kojarzy się z niekontrolowaną balangą, której szczegóły absolutnie nie powinny wyjść poza krąg zintegrowanego zespołu. To wina samych pracodawców, którzy przez lata bagatelizowali znaczenie budowania dobrej atmosfery w zespole i wychodzili z założenia, że można to załatwić przy pomocy kilku butelek alkoholu. Efekt jest taki, że młode pokolenie pracowników nie znosi wyjazdów integracyjnych i też trudno się im dziwić. W naszym poradniku wymieniamy 4 główne powody tej niechęci i podpowiadamy, jak im zaradzić.

Powód 1: przymusowy udział

Nikt nie lubi być do niczego zmuszany, ale w gronie młodych pracowników można dostrzec szczególnie ostry bunt przeciwko obowiązkom wykraczającym poza normalny stosunek pracy. Wyjazd integracyjny ma sens wyłącznie wtedy, gdy wszyscy uczestnicy biorą w nim udział dobrowolnie, a nawet się z tego cieszą. Zmuszanie kogoś do tego, by integrował się z nielubianymi przez siebie ludźmi, jest kompletnie bez sensu.

Rada

Zadbaj o to, aby wyjazd był bardzo atrakcyjny. Wówczas pracownicy sami będą chcieli wziąć w nim udział. Dobrym pomysłem może być organizacja spotkania np. w górach czy nad morzem, w dobrym hotelu z pakietem SPA.

Powód 2: konflikt w rodzinie

W Polsce wciąż bardzo rzadko spotyka się sytuacje, gdy pracodawca zaprasza do udziału w wyjeździe także rodziny pracowników. W Stanach Zjednoczonych jest natomiast norma. Jeśli pracownik ma np. małe dzieci, to jasne jest, że spędzanie weekendu poza domem mu się nie uśmiecha.

Rada

Rozważ zorganizowanie wyjazdu rodzinnego, ale pamiętając, by przynajmniej część imprezy była przeznaczona wyłącznie dla pracowników.

Powód 3: przepracowanie

Jeśli Twoi pracownicy notorycznie wyrabiają nadgodziny, to nie dziw się, że naprawdę nie mają już ochoty, by także swój wolny czas spędzać z ludźmi z biura.

Rada

Najpierw popraw organizację pracy. Rozważ też zorganizowanie wyjazdu w tygodniu, dzięki czemu pracownicy nie będą mieli poczucia, że tracą wolny weekend.

Powód 4: złe doświadczenia

Pracownicy, którzy w przeszłości brali już udział w sztampowych, nudnych wyjazdach integracyjnych, raczej nie marzą, aby kiedykolwiek to powtórzyć. Trudno będzie Ci ich przekonać, że tym razem będzie inaczej. Raczej przygotuj się na niechęć ze strony pracowników, którą przyjdzie Ci przełamać dopiero w trakcie samego wyjazdu.

Rada

Zadbaj o to, aby przynajmniej jeden z elementów wyjazdu był na tyle atrakcyjny, by wzbudził zainteresowanie pracowników. Może to być np. konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Niechęć pracowników do brania udziału w wyjazdach integracyjnych jest zupełnie naturalna. Nie przełamiesz jej wydając oschłe polecenie służbowe. Skorzystaj z naszych rad, aby mieć pewność, że tegoroczny wyjazd nie okaże się kolejną kosztowną porażką.

Autor wpisu: Soluma Event, Sara Błaszczyk

Wszystkie działy